Medcezir.net

Tırnak Ağrısı Neden Olur

Tırnak Ağrısı Neden Olur

 

Tırnak Ağrısı Neden Olur

 

Tırnak Ağrısı  bazı enfeksiyonlar nedeni ile olmaktadır. Bu enfeksiyonlara bakterilere ve mantarlara bu makalede değineceğiz.

 

Paronychia:

Bu enfeksiyon, bir bakteriyel / mantar kaynaklı bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyon başlamadan üzerinde tırnak aralarında  kızarıklık ardından, tırnak kıvrımlarının şişmesi görülmektedir. Uzun bir süre boyunca ellerini suda tutanlarda bu enfeksiyon gelişir.

 

Pseudomonas:

Bu tırnak plakası ve tırnak yatağı arasındaki bölgeyi etkileyen bir enfeksiyondur. Gözlenen ilk belirtisi tırnak renk değişikliğidir. Semptom ihmal edilirse, tırnak plakası tırnak yatağından kalkar tırnak ağrısı ve batma hissi ortaya çıkar.

 

Herpetik Whitlow:

Bu enfeksiyon parmakta yanma hissi ile başlar. Parmağa yakın lenf düğümleri şişer ve enfekte bölgede ağrıya neden olabilir. Semptomlar uzun süre devam ederse, kişi düşük dereceli ateş geçirebilir.

 

Selülit:

Selülit tırnak ağrı ve rahatsızlık nedenlerinden biridir. Bu bakteriyel enfeksiyon tırnakların altında derinin dermal ve subkütan tabakalarda bağ doku üzerinde bir enflamasyona neden olur. Enfekte bölge genellikle sıcaktır ve ağrıya neden olur. Bu aynı zamanda parmakların serbest dolaşımını kısıtlar.

 

Onychogryposis:

Onychogryposis  bazı dış yaralanma veya travmalar sonucu oluşur, tırnak ve böylece tırnak yatağı kısma, kalınlaşma ve içeri doğru tırnak plakası eğrileri oluşturma olayı görülebilir. Bu oldukça acı vericidir ve cerrahi müdahale ile tedavi edilir.

 

Onikomikozu:

Mayanın yol açtığı bir mantar enfeksiyonudur. Bu  enfektör tırnak mantar kenarları ve tırnak yatağında iltihaba neden olur. Yukarıda belirtilen nedenlerden, anemi kötü beslenme ve kalıtsal faktörler de tırnak ağrısına neden olabilir.

 

Tırnak ağrısı tedavisi

Tırnak enfeksiyonları tedavisinde  mantar kremleri ve losyonlar kullanılır. Tırnak plakası üzerinde enfeksiyon varsa itrakonazol, terbinafin ve flukonazol gibi antibiyotikler tavsiye edilir. Eritromisin veya sefaleksin paronişi gibi bakteriyel enfeksiyonların tedavisi için kullanılır. Ağrılı tırnak tedavisi için en iyi ev çare Epsom tuzu ile ılık su dolu bir kaba parmaklarınızı batırmak ve 5 dakika öylece bırakmaktır. Şişlik de tırnak ağrısı da bu yöntemle azalacaktır. Hatta elma sirkesi ve hidrojen peroksit ağrı hafifletmek için kullanılabilir.

 

Ağrılı tırnak tedavisi, Tırnak ağrısı tedavisi, Tırnak Ağrısı Neden Olur, mantar kremleri, Tırnak enfeksiyonları

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ