Medcezir.net

UYKUDA NEFES KESİLMESİ

UYKUDA NEFES KESİLMESİ

UYKUDA NEFES KESİLMESİ

 

 

Uykuda nefes kesilmesinin tehlikeli olabileceği pek bilinmez- Uyku apnesinin mühim belirtisi gece uykusu boyunca aniden oluşan solunum duraklamaları sesli horlamalar belirtiler arasındadır.Solunum düzensizlikleri çoğu zaman ölümcül olabilir. Uyku esnasında kişinin nefesi kesilebilir bu duruma uyku apnesi adı verilir, uyku apnesi bazı insanlarda nükseden yumuşak ve hafif horlamalardan ayrılmaktadır.

 

Uyku Apnesi Hangi Durumda Ortaya Çıkar

 

Uyku Apnesi uyku halinde iken her türlü pozisyonda gerçekleşebilmektedir. Apne varsa kişi horlarken genellikle, el- kol hareketleri yaparak zaman zaman sağa sola dönerek kesik kesik  nefes almaya başlar ve uyku apnesi olan kişi rahatsız bir şekilde uyumaya çalışır. Genel olarak solunum düzensizlikleri hemen herkeste görülür. Uyku apneli hastalarda tehlikeli olan durum bu solunum kesintilerinin ciddi boyutta olmasıdır. Uyku apnesi olan insanlarda esas sorun solunum kesintilerinin 60 saniyeyi geçmesidir. Tehlikeli olan durum budur- Eğer  bir kişide bu kesintiler 10 sn üzerinde ise uyku apnesi şüphesi ile hastaneye gitmesi yararlı olabilir. Uyku apnesi bir gecede sadece 1 kez görülmez  gece boyunca 5-10 kez görülebilir. Poligrafik tetkik hastanelerde bu tür şikayetleri olan insanlar için uygulanan bir testtir Uyku sırasında birçok parametre bu test ile kayıt edilmekte ve hastanın bu konudaki genel durumu ortaya çıkarılabilmektedir-poligrafik inceleme, beyin bölgelerinin aktivitelerini incelediği gibi uyku yapısı ve uyku bozuklukları konusunda genel bilgileri de verir. Eğer uyku apnesi kalp yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkıyorsa -mutlaka acilen tedavi edilmesi gerekir. Uyku laboratuvarında  genel olarak uykusunu tam olarak alamayan ve gündüz vakti de uykulu gezinen kalp hastalıkları-solunumla ilgili hastalıkları olan insanlar incelenir ayrıca- nefes tutma ve  uyku apne hastalığı şüphesi olan hastalar yatırılmaktadır.

Uyku apnesi, uyku esnasında nefes alımının kısa süreliğine kesintili olarak durduğu bir  uyku bozukluğudur. Durum üç çeşit olarak sınıflandırılır – obstrüktif, merkezi ve kompleks uyku apnesi. Obstrüktif tip, gevşemiş boğaz kaslarının  ciğerlere hava akışının  fiziksel olarak tıkanmasından kaynaklanır.

Merkezi uyku apnesi, beynin bir bölümünde nefes kontrolü için gerekli sinyallerde sorun çıkması ile ilgilidir. Kompleks uyku apnesi hem merkezi hem de obstrüktif tiplerin kombinasyonu olarak düşünülür. Uyku apnesi oranlandığında yaklaşık% 85’i obstrüktif uyku apnesi, bunu kompleks ve merkezi uyku apnesi oluşturmaktadır.

Konvansiyonel uyku Apnesi  Tedavi

 

Orta ve ağır uyku apnesi hastalarında konjestif kalp yetmezliği gibi komplikasyonları önlemek için tedavi gereklidir. En yaygın tedavi yöntemi CPAP  adlı bir cihazı kullanmaktır. Bir CPAP cihazı basitçe kişinin hava yollarına basınçlı hava akışı ile hava geçişini açık tutar.

 

Mesela Ağız yoluyla alet terapisi, hafif-orta derecede uyku apneli hastalarda ağırlıklı olarak kullanılan başka bir tedavidir-  hava akışı engel olmaksızın kullanılmak üzere kullanılacak bir oral aletle solunum kesintilerinin önüne geçilmektedir.

Uyku apnesi olan bazı insanlar bu cihazları kullandıktan sonra bile herhangi bir iyileşme ortaya çıkmayabilir Bu gibi durumlarda, solunum yolunu açmak için ameliyat önerilebilir- Uvulopalatofarinkomi, maksillomandipüler ilerleme ve trakeostomi önerilen yöntemler arasındadır. Başka bir deyişle, konvansiyonel tedavi bu cihazların veya ameliyatların kullanımını içermektedir.

 

Alternatif  Uyku Apnesi Tedavi

 

Uyku apnesi için bazı alternatif tedavi tiplerinin durumun kontrolü için yararlı olduğu bulunsa da, bu yöntemlerin etkinliğini ispatlayan bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır.Bu tedavi yöntemleri Geleneksel tedavi yöntemleri ile birlikte kullanılabilirler. Alternatif tedavi seçenekleri hafif uyku apneli hastalar için idealdir. Genellikle, bu gibi durumlarda, doktorlar yaşam tarzı değişikliklerinden başka herhangi bir tedavi önermez. En çok obez hastalarda uyku apnesi sorunu ortaya çıkar

 

Uyku apnesi nedir, uyku apnesi tedavisi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ