Medcezir.net

Akne Tedavisi

Akne Tedavisi

 

Akne Tedavisi

 

Akne, her yaş grubundaki bireyleri etkileyebilecek yaygın bir deri sorunudur ancak gençler ve genç erişkinler arasında daha sık görülmektedir. Akne, ölü cildi cilt yüzeyine taşıyan follikül tıkandığında ortaya çıkar. Çoğu durumda sivilce iltihaplanırken, iltihapsız akne olarak gelişebilir. Ciddiyetinin artan doğası gereği, kendisini küçük sivilce, papül, nodül veya kist olarak gösterir.

Akne Tedavisi

Tipik olarak, sivilce ergenlik sonrası yıllarda ortaya çıkmaya başlar; çünkü vücutta önemli hormonal değişiklikler olduğunda bu durum ortaya çıkmaktadır. Akne, aylık hormonal değişiklikler nedeniyle kadınlar arasında da yaygındır. Sivilce, en çok sayıda sebase follikülü olan cildin bu alanlarını etkiler. Bu nedenle, öncelikle yüz, göğüs, sırt, üst kollar ve omuzlarda görülür. Tipik, Tıkanmış gözenekler düştükçe akne iltihaptan sonra kaybolur ve akne salgınları, yirmili yaşların başına geldiğimizde azalır; zira bu hormonal düzeyler kendilerini dengeler. Bununla birlikte, nadir durumlarda, daha inatçı bir akne tedavisinde tıbbi araştırmalar ve takip gereklidir. Buna ek olarak, her birey fizyolojik olarak farklı olduğu için, sivilce’nin otuzlu ve kırklı yılların sonlarına doğru devam etmesi mümkündür. Akne kendi başına ciddi sağlık riskleri oluşturmamakla birlikte, yara izine neden olabilir. Akne izleri bazen çok inatçı olabilir ve kolay kaybolmayabilir. Akne ayrıca akne olarak psikolojik etkilere sahiptir ve yara izleri genellikle gençler ve genç yetişkinlerde benlik saygısı sorunlarını azaltmaya yol açar.   Buna ek olarak, her birey fizyolojik olarak farklı olduğu için, sivilce’nin otuzlu ve kırklı yılların sonlarına doğru devam etmesi mümkündür. Akne kendi başına ciddi sağlık riskleri oluşturmamakla birlikte, yara izine neden olabilir. Akne izleri bazen çok inatlı olabilir ve asla uzaklaşmayabilir. Akne ayrıca akne olarak psikolojik etkilere sahiptir ve yara izleri genellikle gençler ve genç yetişkinlerde benlik saygısı sorunlarını azaltmaya yol açan çekici sayılmaktadır. Daha inatçı bir akne tedavisinde tıbbi muayene ve takip gerekiyor. Buna ek olarak, her birey fizyolojik olarak farklı olduğu için, sivilce’nin otuzlu ve kırklı yılların sonlarına doğru devam etmesi mümkündür.

Akne için Çözümler

Akne tedavisi konusunda sorunu çözmek için ve doğayı, nedenleri ve tedaviyi kavrayabilmek için dermatoloji alanında yoğun araştırma yapılmaktadır. Bazı ilaçların topikal olarak uygulanması, bazı ev ilaçlarının kullanımı ve kişinin hayat tarzına dahil edilen değişiklikler, akne yoğunluğunu ve daha sonraki salgınlarını azaltmaya yardımcı olur. Çoğu kişi akne ile başa çıkmak için çeşitli yüz yıkama ve kremleri tercih eder . Bununla birlikte, bu ürünlerin sivilceleri tamamen ortadan kaldırmadığı unutulmamalıdır. Salisilik asit içeren yüz yıkama maddeleri tıkanmış gözeneklerden sebumu boşaltmaya yardımcı olur. Topikal kremler veya jeller, bir cilt katmanının kurutulması veya soyulması için veya sebum oluşumunu sınırlamak için de uygulanabilir. Bazı antibiyotik kremleri, akne neden bakterilerin büyümesini azaltmak için de kullanılabilir.

 

Akne, akne tedavisi, akne nedir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ