Medcezir.net

Alzheimer Hastalığı Nedir

Alzheimer Hastalığı Nedir

Alzheimer Hastalığı Nedir

Alzheimer hastalığı, yavaş yavaş beyin hücrelerinin bozulmasına  neden olan ve kademeli bir hafıza kaybına neden olan ilerleyici ve geri döndürülemez bir durum olarak tanımlanabilir. Hızlandırılmış hafıza kaybı belirtisi, en bilinen belirtisidir. Sizin veya bir aile bireyinin Alzheimer belirtileri tüm ailenin yaşamını zorlaştırabilir.  Anılarımızın yavaş yavaş ortadan kaybolması fikri, yavaş bir benlik kaybıyla başlar. Anılarımız, sosyal ilişkilerimizi bağlayan dokudur. Alzheimer hastalığı bu yüzden korkunç bir hastalıktır. Durum tersine dönmese de, bu dejeneratif süreci frenlemek için uygulayabileceğiniz önlemler vardır. Durumla ilgili yeni ve devam eden çalışmalar, hem konvansiyonel hem de alternatif tedavilerin yardımıyla hasarı sınırlama konusunda daha fazla umut sunuyor.

 

Alzheimer hastalığı dünyadaki bunamanın en yaygın nedenlerinden biridir. Demans, bir kişinin düşünme, hatırlama, hatırlama ve hatta akıl yürütme yeteneğini kaybedebildiği durumlarda bilişsel işlev kaybına işaret eder. Herkes yaşlanma sürecinin bir parçası olarak hafıza kaybını yaşasa da bunamanın etkisi kişinin günlük yaşamını ve faaliyetlerini etkileyeceği şekildedir. Bu nedenle, bu hastalığa maruz kalmış kişilerin en kolay ve en basit görevleri gerçekleştirememesi bile şaşırtıcı değildir. Bu durum genellikle yaşlıları etkiler ve bir kişi 60 yaşını doldurduktan sonra ilk kez ortaya çıkabilir. Bir kişinin Alzheimer hastalığından etkilendiği andan itibaren beyin hücreleri dejenerasyona giriyor ve ölüyor; Beyin fonksiyonlarında ve hafızada sürekli düşüşe neden oluyor.

 

Alzheimer Neden Olur

Alzheimer hastalığının başlangıcını tetikleyen kesin faktörler hala net değildir. Klinik çalışmalar beyin herhangi bir belirti belirginleşmeden yaklaşık 10 ila 20 yıl boyunca beynin bu rahatsızlıktan kaynaklanan hasarlara uğrayabileceğini göstermektedir. Beyindeki entorinal kortekon olarak bilinen bir alan var ve o bölgede karışıklıklar genellikle gelişmeye başlar. Aynı zamanda, bu durum beynin diğer bölgelerinde plak oluşmasına neden olabilir. Beyin bölgelerinde bu karmaşıklık ve plakların daha fazla miktarı geliştikçe, sağlıklı nöronlar etkinliklerini kaybedebilir. Bu, birbirleriyle iletişim kurma veya herhangi bir şekilde işlev görme yeteneklerini etkiler çünkü sonunda ölürler. Zarar, aynı zamanda, hipokampüs olarak da bilinen oldukça yakın bir yapıya yayılabilir.

 

 

Alzheimer Belirtileri

 

Alzheimer hastalığının ilk evrelerinde, fark edebileceğiniz belirtiler genellikle unutkanlık ve hafif konfüzyon içerir. Zaman geçtikçe, hastalığın hastanın hafızası, konuşma yeteneği, yazma becerileri, problem çözme yeteneği ve genel yargı üzerinde daha güçlü bir etkisi vardır. Bu hastalığa yakalanırsanız, hafızanız eskisi kadar iyi olmadığını veya düşüncelerini organize etmenin şimdiye kadarkinden daha büyük bir sorun olduğunu fark edebilirsiniz. Bununla birlikte, birkaç hasta, aile üyeleri, yakın arkadaşları ve meslektaşları farkı görmeye başlamış olsalar da onlarla ilgili bir şeylerin farkında değillerdir. Alzheimer hastalığında genellikle belirgin olan bazı belirtiler şöyledir:

 

Bellekte Değişimler: Herkes bir süre sonra bir şeyleri unutur ve bu nedenle, anahtarlarınızı nerde sakladığınızı arabanızı nereye park ettiğinizi  veya iş arkadaşlarınızın adlarını seyrek olarak unutursanız, oldukça normal olarak kabul edilir. Bununla birlikte, Alzheimer hastalığından muzdarip kişiler nesneleri daha sık unutmakta ve defalarca ifadeleri tekrarlamaktadırlar. Onlara söylediğiniz önemli bir şeyi unutabilirler veya önemli bir randevuya bile gelmezler, çünkü hatırlamıyorlardır. Bir süre ailenin ve günlük nesnelerin adlarını unutabilirler.

  Alzheimer hastaları, hangi yılda oldukları, nerede oldukları veya hayatlarının koşulları hakkında bilgi sahibi olamayabilirler. Bu durum diğer beyin yeteneklerini de etkiliyor olur.

Alzheimer hastaları, Alzheimer hastalığı,Alzheimer hastalığı nedenleri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ