Medcezir.net

Diyabet İçin Akdeniz Diyeti

Diyabet İçin Akdeniz Diyeti

Diyabet İçin Akdeniz Diyeti

 

Diyabet tedavisi için Akdeniz diyetleri ne kadar etkilidir? Bu makalemizde bu konuyu ele aldık.Akdeniz diyeti, kalp rahatsızlıkları ve tip 2 diabetes mellitus olan kişiler için yararlı olduğunu kanıtlayan sağlıklı bir diyettir. Kepekli tahıllar, meyveler, sebzeler ve balıklardan oluşan sağlıklı beslenme tekniğidir. Sağlıksız yağ alımını sınırlar ve doymamış zeytinyağı üzerinde durur. Bazı besinlerin alımındaki değişiklikler, Akdeniz diyeti diyabet riskini azalttığı için fark yaratıyor. Diyetin en hayati bileşenleri şunlardır:

 

  • Somunların küçük kısımları
  • Daha çok miktarda sebze ve meyve tüketimi
  • Balıkların düzenli alımı
  • Kırmızı et alımını azaltılması,
  • Barbekü, sosis ve pastırma gibi oldukça işlenmiş etlerin tüketilmemesi

Akdeniz Diyetinde Serbest yiyecekler:

 

Deriler çekilmiş kümes hayvanları ve balıklar daha iyi seçeneklerdir. Kanola ve zeytinyağı gibi sağlıklı ve tekli doymamış yağlarla yemeklerinizi pişirebilirsiniz.

 

Tip 2 Diyabet İçin Detoks Diyeti

Meyveler, tahıllar ve sebzelerdeki kompleks karbonhidrat konsantrasyonu yüksektir, bu da şeker hastalığında son derece yararlıdır. Sebzeler ve meyveler antioksidanlarda da bulunmakta olup dolaylı olarak diyabet ile ilişkili ateroskleroz, kanser ve osteoporoz gibi diğer komplikasyonları önlemektedir. Tam tahıllı trans yağların miktarı daha azdır. Tereyağı veya margarin, yağlı trans yağlarla doldurulur. Zengin bir tekli doymamış yağ kaynağı olan zeytinyağının eklenmesi, ‘kötü’  LDL kolesterolün azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca bir çeşit omega 3 yağ asidi olan linolenik asit içerirler. Sağlıklı olmakla birlikte, kalorileri açısından zengin oldukları için kullanımı sınırlandırılmıştır. Fıstık ezmesi hidrojenlenmiş yağ için iyi bir alternatiftir. Bu faydalı yağ asitleri (omega 3) balıklarda da bulunur. İlki dolaşımda ve sağlıklı kan damarlarında yardımcı olur. Omega 3 yağ asitleri, trigliseritlerin azalmasına da yardımcı olur. Ağaç fıstığı, diğerlerine kıyasla doymuş yağlar açısından düşüktür. Badem, ceviz, fındık ve ceviz, kalorisi yüksektir, ancak doymuş yağlar düşüktür. Tuzlanmış ve bal kaplı fındıktan kaçınılmalıdır. Her birey tarafından sağlıklı bir diyet planı oluşturulabilir. Karbonhidrat sayımı ve değişim listesi hakkında temel bilgi gereklidir. Bu diyet aynı miktarda yağ, protein ve karbonhidrat içeren gıdaların bir listesini içerir. Aynı gruptaki diğer gıdalar gibi kan şekeri seviyeleri üzerinde benzer bir etkiye sahiptirler. Diyabetik bir diyetin nihai amacı, kan şekerini düşürmektir. Maksimum fayda sağlamak için doğru gıdayı doğru zamanda yiyin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ