Medcezir.net

Diyabet kalıtsal mıdır?

Diyabet kalıtsal mıdır?

Diyabet kalıtsal mıdır?

Diyabet, vücutta depolanan glukozun yani şekerin vücutta hücrelerden geçemediği yani pankreas organının insülin üretemediği /az ürettiği ve ürettiği halde vücudun tepki göstermediği durumda ortaya çıkan bir sorundur. Diyabet, kalp hastalıkları, inme ve hatta gut gibi birçok sağlık sorununa yol açabilen  bir hastalıktır. Diyabet, yalnızca Batı dünyasında değil gelişmekte olan ülkelerde de çok yaygın bir hastalık haline gelmektedir. Araştırmacılar, diyabetin somut nedenlerine yol açan cevaplar arıyorlar. Birçok vakada, diyabetin ailelerde geçtiği görülür yani diyabet kalıtsaldır.  Diyabet vücudun kan şekeri veya glikoz düzeylerinin yükselmesine neden olur. Şeker veya nişastalı gıdalar yenildiğinde glikoz olarak ayrılırlar. Bu glukoz daha sonra insülin yardımı ile vücut tarafından enerjiye dönüştürülür insülin şekerin hücreye geçişini sağlayan bir köprüdür veya bir kapıdır diyebiliriz.

 

 

 

Bu pankreas tarafından üretilen bir hormondur. Vücutta yetersiz miktarda insülin varsa, Vücut tarafından glikozun yanlış emilmesine yol açar. Böylece, kan glikoz seviyesi yükselir ve kan şekeri seviyesi yükselir. İnsanları etkileyebilecek iki diyabet türü vardır.  insüline bağımlı diyabet ve Tip 2 diyabet veya yetişkinlerde başlayan veya insüline bağımlı olmayan diyabet olarak da adlandırılan Tip 1 diyabet iki tiptir. Tip 1 diyabet, vücut herhangi bir insülin üretmediğinden çocukları ve genç yetişkinleri etkiler. Böylece onları hayatta kalabilmek için insülin enjeksiyonlarına bağımlı hale getirirler. Tip 2 diyabet, 40 yaş üstü kişilerde görülür ve obez olanların ailelerinde diyabet öyküsü vardır ve sağlıksız bir yaşam tarzı vardır. Diyabet, günümüzde yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda ve genç yetişkinlerde sık görülen bir hastalıktır. Çoğu zaman, aileden birinin veya ebeveynlerin diyabetli olması durumunda, çocuklarının hayatlarının bir döneminde diyabet gelişecektir. Bu çok yaygındır. Genler anne babadan çocuklarına aktarılır. Bu genlerden biri, çocuk Tip 1 diyabet genini almaya başladığında yaşamı boyunca geliştirebilir. Bununla birlikte, eğer bu genler yoksa, bir kişi tip 1 şeker hastalığı geliştirmeyecektir. İstatistiksel olarak bakıldığında, her iki ebeveynin de tip 1 diyabet varsa, çocuğun tip 1 diyabet geliştireceği olasılığı% 30’dur. Sadece tip 1 diyabetli anne ise, 25 yaşından önce doğan yavruların tip 1 diyabetik olma ihtimali% 4’tür. Annesi 25 yaşını geçtiğinde doğan çocuğun diyabet geliştirme oranı %1 olarak bulgulanmıştır.  Diyabet Tip II durumunda, spesifik bir genetik kalıp yoktur. Bu nedenle diyabet gelişme şansı, ailenizdeki durumla ilişkili kişilerin sayısına bağlıdır. Ayrıca, Down sendromu gibi diğer genetik bozuklukların varlığı diyabet gelişme riskini artırır. Bununla birlikte, eğer her iki ebeveyn de tip 2 diyabet hastası ise çocuklarının da% 75 oranında gelişebileceği tahmin edilmektedir.

 

 

 

Hamilelik sırasında kadınlarda gelişen gebelik diyabeti adı verilen başka bir diyabet türü de vardır. Bu diyabet gebe kadınların% 2 iel %10 unu  etkiler. Bu, gebelik sırasında, cenin fetüsün gelişimi için salgılanan farklı hormonlarla meşgul olduğu için oluşur. Bu süre içinde, Vücut kontrolünde kan şekeri düzeylerini korumak için daha fazla insülin gerektirir. Bununla birlikte, eğer bir kadının pankreasları gerekli miktarda insülini vermezse, kan şekeri düzeylerinde artışa neden olabilir. Bu gestasyonel diyabete yol açacaktır. Gebelik diyabetinin belirtileri bebek doğduğunda kaybolur. Bununla birlikte, kadın tekrar hamile kaldığında tekrar gelişebilir ve kadının hayatının ilerisinde diyabet gelişme riski yüksek bir işarettir. Bu, kalıtsal gestasyonel diyabet kalıtsal olup olmamasına ilişkin soru getiriyor.

 

gestasyonel diyabet, diyabet, tip 1 diyabet, tip 2 diyabet

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ