Medcezir.net

En İyi Uyku İçin Yoga

En İyi Uyku İçin Yoga

 

En İyi Uyku İçin Yoga

Yoga sadece bedensel olarak rahatlık-sağlık vermez aynı zamanda yoga ruhsal sağlık için de yararlıdır. Bu makalemizde belirttiğimiz 4 Yoga duruşunu Daha İyi Uyumanız İçin Deneyin. Daha iyi uyku için yoganın çok  etkili bir çözüm olduğu uzun yıllar öncesinden kanıtlanmıştır.  Çünkü yoga duruşları özel duruşlardır ve kanın tüm hücrelere tam anlamıyla dağılmasına yardım eder.

Uykusuzluk Sorunu

 

Her gece uykuya dalmakta zorlanıyor ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız üzülmeyin bir de yoga duruşlarını deneyin. Yoga egzersizleri size daha hızlı ve daha derin uyumanızda yardımcı olacaktır. Koyun saymakla uykunuz gelmez. Yoga duruşları ile uykunuzu getirebilirsiniz. Çünkü gün boyunca üzerinizde bir nevi gerilim-stres ve statik elektrik birikiyor. Onları atmanın ve rahatlamanın yolu ise Yoga duruşlarıdır. Uyku eksikliğinin tehlikeleri arasında Yorgun, sinirli, aşırı duyarlı, düşük konsantrasyon seviyelerine eğilimli ve verimli olamama ağırlık gibi bir çok olumsuz etken var.  Bunlar, uykusuzluğun vücut ve zihin üzerindeki olumsuz etkilerinin sadece bir kaçıdır.  Ayaklarınızı siz sırt üstü yatarken duvara yaslayın. Öylece 10 dakika kalın. Pozisyonunuz 90 derece olacak. Son derece rahat elbiseler giyin.  Bu uygulamada kalbinize de yardımcı olmuş olacaksınız.

 

İkinci duruş: Bacaklarınız açık kalacak ve bacaklar arasında elmas şekline benzer bir şekil oluşturacak şekilde yanlara düşecektir. Kollarınızı yanlarda tutun ve tamamen gevşek tutun. Nefesinize konsantre olun ve bu pozisyonda 15 dakika boyunca yatın. Boynunuzun altında baskı hissederseniz veya bacaklar kramp almaya başlarsa, sırasıyla boyun ve dizlerin altına yastıklar yerleştirin.

 

Üçüncü Duruş: Bu yoga duruşu tamamen sizi rahatlatıyor ve gerginliği yok ediyor. Bir paspas veya bir şilteye oturun ve topuklarınızda oturmak için bacaklarınızı bükün. Sonra göğsünüz yere değecek şekilde önünüzü alın yani secdeye varır bir duruşa benziyor ancak eller biraz daha ileride duruyor. Göğüs ise mümkün mertebe yere kapaklanıyor. Bu duruş için 10 dakika yeterli…

Dördüncü Duruş: Bağdaş kurun ve oturun. Karanlık bir yerde gözlerinizi de tamamen kapatın ve alnınızdaki üçüncü göze odaklanın. Bu arada gelen düşünceleri izleyin. Fakat onlara müdahale etmeyin- bu gerginlik yaratır. Bu şekilde anda kalmayı başarırsanız hemen uykunuz gelecektir. Uyanık kalmaya çalışsanız bile yine de göz kapaklarınız kapanmaya programlanacak…

 

Yoga, uyku bozukluğu, uykusuzluk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ