Medcezir.net

Havuç  Suyu ve Şeker Hastalığı

Havuç  Suyu ve Şeker Hastalığı

Havuç  Suyu ve Şeker Hastalığı

Diyabet, bir kişinin kandaki şeker seviyesinin yüksek olmasına bağlı olarak ortaya çıkan metabolik bir hastalıktır. Vücudun daha az miktarda insülin ürettiği ya da hücrelerin vücut tarafından üretilen insüline artık tepki vermemesi nedeniyle bu durum ortaya çıkar. Diyabet (gestasyonel diyabet hariç), tamamen kalıcı olarak tedavi edilemeyen kronik bir hastalıktır.Bu diyabet hastalığını tedavi etmenin tek yolu, şeker seviyelerini izleyerek glikoz seviyesini düşürücü ilaçlar kullanmaktır. Böylece hastalığı idare etmektir. Böyle yaparak diyabet hastalığı ile yaşayabiliriz. Diyabet yönetiminde diyet önemli bir rol oynar yani tek başına ilaçlar yeterli değildir.

 

Şeker hastalığı için havuç suyu iyi gelir mi?

Kontrollü bir diyetle şeker hastaları (veya diyabet hastaları) sağlıklı, güçlü ve normal yaşamlarını sürdürebilirler. Şeker hastaları günde az porsiyonlarla 6-7 kez yemek yiyebilirler. Onların aç kalmamaları gerekir. Şeker hastaları için bazı besinler yararlıdır bazıları zararlıdır. Şeker hastalarının tükettiği gıdaların çoğunun diyabetli olmayan  hastaların tükettiği gıdalara benzer olmasına rağmen  şeker hastaları gıdaların glisemik indeksine dikkat etmeleri  gerekiyor. GI oranı –indeksi yüksek olan besinler çabuk doyurur ve çabuk acıktırır. Sağlıklı olan besinlerin GI  endeksi düşük olmalıdır.  bu hastalar için daha sağlıklı ve daha güvenli olur. Yüksek bir glisemik indeksi olan  tüm işlenmiş gıdalardan kaçınılması gerekir yoksa  bu tür kötü beslenme diyabet hastası ya da şeker hastası olan kişilere çok zarar verir. Bazı araştırmalar, pancar suyuyla karıştırılmış havuç suyunun diyabetik kişiler için iyi olduğunu gösteriyor.Şeker ve havucun glisemik indeksinin aynı ve yüksek olduğu söyleniyor. Tek fark şekerin kandaki şeker seviyelerinde ani bir artışa neden olduğu, havucun daha uzun sürede glikoz seviyesini kademeli arttırdığı biliniyor, bu nedenle şeker seviyesindeki artışın olmaması havuç suyu tüketiminin yararlı olduğunu gösteriyor.

 

 

Neden Havuç suyu tüketelim

Havuç, A, B ve C vitaminleri, kalsiyum ve potasyum gibi diğer mineral maddelerinden zengin olan bir meyve türüdür. Yukarıda belirtildiği gibi, şeker hastaları, pancar suyuyla karıştırılmış havuç suyu tüketebilir. Havuç suyu, pankreas işlevine yardımcı doğal şekillerdeki insülin  formları içerdikleri için dere fasulye ve Brüksel lahanası ile harmanlanabilir. Limon suyu ile harmanlanmış havuç suyu da dolaşımı arttırdığı için oldukça faydalı bir sebze türüdür. Dahası, havuç, antioksidanlar ve fitoantıda bulunan bitkiler açısından zengindir; bu da diyabetli kişiler için son derece faydalı bir meyve çeşididir. Çünkü vücudun güçlü kalmasına, bağışıklığın geliştirilmesine yardımcı olur.

Havucun yan etkileri

 

Daha önce de belirtildiği gibi havuçların bir glisemik indeksi yüksek olarak bilinir. Demek ki havuç az tüketilmelidir. İçeriğindeki yararlı mineral ve vitaminler sayesinde önemi artan havuç ve havuç suyu şeker hastaları için doktor izni ile kullanılabilir.

Havucun yan etkileri, havuç suyu faydaları, havuç suyu yararları,

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ