Medcezir.net

Kadınlarda Hormonal Dengesizlik

Kadınlarda Hormonal Dengesizlik

Kadınlarda Hormonal Dengesizlik

 

Hormonlar, vücudun farklı bölgelerinden hücrelere mesaj taşıyıcı olarak işlev gören kimyasal yapılardır. Endokrin sistemi oluşturan belli başlı bezlerin bazıları şöyledir:

 

 • Adrenal bezler
 • hipotalamus bezleri
 • Hipofiz bezleri
 • Paratiroitler
 • Pineal vücut bezleri
 • Üreme organları (testisler ve yumurtalıklar)
 • Hormonların İşlevi

 

Hormonlar metabolizmayı düzenler, kan basıncını kontrol eder ve cinsel dürtüyü etkiler. Hormonal dengesizlik, endokrin sistem bezinin salgıladığı çok fazla veya çok az hormon olarak tanımlanır.

 

Kadınlarda Hormonal Dengesizlik

Hipotalamus ve hipofiz bezinin etkin ve eşgüdümlü çalışması kadınlarda hormonal dengeyi ifade eder. Önemli kadın hormonları şunları içerir:

 

 • Estrojen hormonu
 • progesteron hormonu
 • Testosteron hormonu
 • HCG (insan koryonik gonadotropin)

 

Kadınlarda hormonal dengesizliğin belirtilerinden bazıları şunlardır:

 

 • Adet düzensizlikleri
 • Polikistik over sendromu
 • Amenore (menstrüel dönem yokluğu)
 • Sıcak yanıp sönüyor
 • Hirsutizm (aşırı vücut tüyleri)
 • osteoporoz
 • Yorgunluk ve depresyon
 • Saç kaybı

 

 

 

Kadınlarda hormonal dengesizlik üreme problemlerine ve diğer ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Kadınlarda hormonal dengesizliğe neden olabilecek durumlar aşağıdaki gibidir.

Polikistik Over Sendromu : Polikistik over sendromu (PCOS) kadınlarda hormonal dengesizliğe neden olabilen bir endokrin bozukluktur. Polikistik over sendromuna maruz kalmış kadınların yumurtalıkları normalden daha fazla androjeni (erkek hormonları) üretir ve bu da yumurtlamayı etkiler. Hastalıktan muzdarip olan kadınlarda yüksek insülin seviyeleri, aşırı androjenin üretiminden sorumludur. PCOS’a bağlı dengesizlik anormal vücut tüylerine, kilo alımına, akne, diyabet ve bazı durumlarda infertiliteye neden olabilir.

 

Oral Kontraseptiflerin Uygunsuz Kullanımı : Doğum kontrol hapları, progesteron ve / veya östrojen gibi kadın hormonlarını içerir. Bu hormonlar yumurtlamayı sınırlar ve gebeliği önler. Oral kontraseptiflerin usulsüz ve uygunsuz kullanımı kadınlarda hormonal dengesizliğe neden olabilir. Oral kontraseptiflere bağlı hormonal dengesizlik, düzensiz dönemlere, dönemler arasında kanama, hafif veya ağır kanamalara ve anormal spazmlara neden olabilir.

 

Turner’s Sendromu : Genetik bozukluk, kadınlarda X kromozomunun tamamının veya bir bölümünün olmaması olarak tanımlanır. Normal koşullar altında, kadınlar iki X kromozomuyla doğarlar; Bununla birlikte, Turner sendromlu kadınların yalnızca bir X kromozomu olabilir veya X kromozomunun bir kısmını özleyebilir. Sendrom yumurtalıkların düzgün büyümesini engeller ve östrojen hormonu üretimi durdurulur. Sendromun etkileri küçültülmüş boy, hipertansiyon, kalp hastalığı ve böbrek ve tiroid sorunları içerir.

 

Menopoz : Menopoz, bir kadının menstrüel ve üreme döngüsünün sonu olarak tanımlanır. Menopoz, 40 ila 52 yaş arasında ortaya çıkabilir. Progesteron ve östrojen düzeylerindeki değişim, kadınlarda çok rahatsızlık ve tahrişe neden olabilir. Menopozun etkileri sıcak basması, depresyon, vajinal kuruluk, uykusuzluk ve azalmış cinsel yolculukları içerir.

 

Hormonal Dengesizliğe Ne İyi Gelir

 

DHEA takviyeleri : DHEA veya dehidroepiandrosteron, çoğunlukla böbrek üstü bezleri tarafından oluşturulan bir steroid hormondur. Hormonun diyet takviyesi, menopoz rahatsızlıklarının hafifletilmesinde yardımcı olabilir ve menopoz kadınların cinsel sağlıklarını geliştirmeye yardımcı olabilir.

Melatonin : Beyindeki sülün bezleri tarafından salgılanan hormon dişi üreme hormonlarını (progesteron ve östrojen) yönetir ve kontrol eder. Melatonin takviyeleri menopozdaki kadınlarda uyku bozukluklarıyla mücadelede etkilidir.

 

Keten tohumu : Esansiyel yağ asidi, alfa-linolenik, menopozdaki kadınlarda sıcak basmaları azaltabilir ve vajinal kurulukla mücadele edebilir.

 

Vitamin E : Bu vitamin, menopoza giren kadınlarda sıcak basması ve vajinal kurulukla mücadelede yardımcı olur.

Kalsiyum ve D Vitamini : Kalsiyum, menopozdaki kadınlarda kemik kaybını önlemeye yardımcı olur ve vitamin D, kalsiyumun uygun asimilasyonunda önemlidir.

 

 

Diyet Değişimleri: şeker, çay, kafein ve alkol gibi hormonlarda dengesizlik yaratan tüm uyarıcı gıdalardan kaçınılmalıdır. Hormonal düzeltme diyeti, balık, kümes hayvanları, yumurta sebzeleri, tahıllar, fasulye, fındık, tohum, zeytin ve avokado gibi taze gıdaları içermelidir.

Sıvı Tedavisi : Suyun düzenli olarak alınması besinlerin asimilasyonunda ve aşırı hormonların temizlenmesinde yardımcı olur.

 

Hormonlar, hormonal bozukluklar, endokrin, hormon hastalıkları

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ