Medcezir.net

Kalp Krizi Nedir

Kalp Krizi Nedir

 

Kalp Krizi Nedir

Kalp krizinden acı en ölümcül komplikasyonlardan biridir Birçok nedenden dolayı bir kalp krizi meydana gelebilir, ancak ölüm, esasen kalbin bir kısmına kan akışının engellenmesinin sonucudur; kalp bu bölgenin hasar görmesine neden olacak kadar uzun süre dolaşım sağlamaz. Kalp krizine yakalanma şüphesi kalp krizi testleri ile belirginleştirilebilir. Her şeyden önce kalp ritmini yakından incelemek için bir stetoskop kullanılacaktır. Odaklanılan seslerden bazıları, kalp ciğerlerden gelen seslerdir. Kalp kası içinde herhangi bir doku hasarı olup olmadığını belirlemek için bir troponin kan testi de yapılabilir. Kalp kan akışının normal olduğunu kontrol etmek için bir elektrokardiyogram (EKG) testi de yapılabilir. Bu tıbbi test belirli bir radyoaktif boya ve röntgen ışını kullanır.

 

Kalp Krizi Nedir

 

Kalp krizi nedenlerini bilmek, kalp krizi geçirme riskinizi azaltmak için önemlidir. Arteryoskleroz ve angina pektoris gibi durumun gelişimine önemli ölçüde katkıda bulunduğu bilinen diğer tıbbi durumlar da vardır. Çalışmalar ayrıca, sabah saatlerinde böbrek üstü bezleri tarafından salınan yüksek adrenalin miktarının bir sonucu olarak, kalp krizlerinin sabahın saatlerinde daha çok görülebileceğini gösterdi. Kalp krizi geçirme riskini önemli derecede etkileyecek olan yaşam tarzı beslenme tarzı yüksek kan kolesterol seviyeleri etken faktörlerdir. Erkeklerde kalp krizi kadınlara göre daha çok görülür. Uzun süreli sigara, uyuşturucu alımı, hipertansiyon ve stresin kalbin sağlığını etkilediği bilinmekte ve kalp krizini tetiklediği bilinmektedir.

 

Kalp Krizi Belirtisi

 

Daha sık görülen kalp krizi semptomlarının belirlenmesi, bir komplikasyonun kontrolünden geçmeden önce varlığını tespit etmede büyük rol oynayacaktır. Sorunu erken tespit etmek, bireyin istikrar kazanmasına yardımcı olmak ve yaşam biçiminde değişiklikler yapmak için şarttır. İlk etapta durumun gelişmesinde merkezi bir rol oynamaktadır. Göğüs ağrısı kalp krizinin tespitinde en belirgin kırmızı bayraklardan biridir. Sürekli göğüs ağrısı da kalp krizi belirtisidir. Diğer belirtiler arasında hafif baş dönmesi, bulantı, kusma, bayılma ve aşırı öksürme sayılabilir. Ağır terleme de ciddiye alınması gereken bir şeydir. Tüm bu belirtilerin, aynı zamanda anksiyete ve stres düzeylerinin yanı sıra huzur gibi faktörler üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak birtakım uyku sorunlarına katkıda bulunması muhtemeldir. Bir hastada kalp krizi konusundaki diğer belirtiler arasında hafif baş dönmesi, bulantı, kusma, bayılma ve aşırı öksürme sayılabilir.

 

Kalp Krizi Tedavisi

 

Hastanın durumunun stabilize edilmesi için acil durumlarda kalp krizi tedavisinin derhal yapılması gerekecektir. Kalp ritminin yoğun olarak izlenmesi ve stabilizasyonu, başlangıçtaki odak noktaları ve düzenli takip sonrası bakım olacak ve aynı zamanda vücudu çalışma durumuna getirmek için bir dizi farklı ilaç kullanımı gerekli olacaktır. Kalp kası içindeki kan akışını stabilize etmek için anjiyoplasti ve stent replasmanı ve koroner arter baypas gibi bazı cerrahi tedaviler de gerekli olabilir ve en kısa sürede yapılmalıdır.

 

Kalp Krizi Tedavisi,Kalp Krizi belirtileri,

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ