Medcezir.net

Kilo Vermek İçin Yoga

Kilo Vermek İçin Yoga

Kilo Vermek İçin Yoga

Son yıllarda, yoga kilo kaybetmek için ortak bir alternatif haline geldi. Bu yazıda Ramdev baba tarafından sunulan bir kaç yoga egzersizi anlatılmaktadır. Ramdev baba tarafından popüler hale getirilen Yoga, son birkaç yıldır büyük bir popülerlik kazanmıştır. Kendisi tarafından önerilen yoga egzersizlerinden yararlanan giderek artan sayıda insanla birlikte, ekstra vücut yağını ortadan kaldırmak ve daha ince ve daha sağlıklı bir vücuda kavuşmak için mükemmel bir alternatif haline geldi. New York Times’ın “Yoga İmparatorluğu’nu İnşa Eden Hint” olarak nitelendirdiği bu adamın yoga egzersizleri kilo vermek için ideal egzersizlerdir.

Yoga Popülerliğinin Nedeni

Ramdev baba, yogik bilimlerin kitlelere ulaştırılmasına olan popülerliğinden dolayı basit bir şekilde uluslararası bir figür haline gelen bir yoga gurusu. Kolay adımlar. Hem yoganın hem de ayurvedanın her ikisinin de hastalıklı bir kişiyi bile sağlıklı bir vücuda sahip olma yeteneğine sahip olma şansına kavuşturuyor.. Onu takip edenlerin çoğu, ilaçların yanı sıra kendi yoga egzersizlerinden de muazzam faydalar elde ettiler.

Okuyucular, Ramdev baba’nın yoga yapmak için yeni teknikler icat etmediğini anlamalı, daha ziyade yogaları anlamayı basit ve kolay yapmıştı. Tüm dünyadaki kamplarına katılan çok sayıda insan, yoga yaparak olağanüstü yararlar sağladığını iddia ediyor. Kilo kaybı, maksimum sayıda kişinin yarar sağladığı sağlık alanlarından biridir. Ağırlık kontrolünde etkili olmayan egzersiz bulma tiroid problemleri olan kişilerin yoga ve nefes egzersizlerinden faydalandığı rapor edilmiştir.

 

Kilo Kaybı için Yoga Asana

 

Ramdev baba yoga birkaç seanslık yoga egzersizleri ve pranayama (nefes egzersizleri) ile birleştirerek sağlıklı bir yaşam tarzı üzerinde yoğunlaşıyor. Onun tarafından önerilen en popüler egzersizlerden biri, çok basit ve etkili olan bisiklet pozunu uygulamaktır. Pada Sanchalanasana olarak da bilinen bu egzersizi yapmanın adımları aşağıda belirtilmiştir :

 

Bisiklet sürerken bacaklarımızı nasıl kullandığımızı düşünün. Siz de aynısını yapın.

Gözlerinizi açın, derin nefes alın ve bisikletle asana uygulamaya başlayın.

Sağ bacağınızı zeminin biraz üstünde, havada en az 2 ayak kadar kaldırın.

Dizi bükün ve uyluk göğsüne kademeli olarak getirin.

Tabanı tavana doğru çevirerek bacağını yukarı      doğru kaldırın.

Şimdi düz bacağı ileri hareketle indirin.

Bu işlemi, on defa ileri ve geri gidip tekrarlayın.

Sağ bacak yükseltilirken ve indirilirken diğer bacaklarını düz tutun.

Tüm prosedürü sol bacağıyla tekrarlayın.

Bacağı düzleştirirken nefes almayı ve dizi eğirirken nefes vermeyi unutmayın.

 

Kilo Vermek İçin Pranayama

 

Ramdev baba tarafından popülerleştirilen altı ila yedi nefes egzersizleri olmasına rağmen, en etkili olanı Kapalbhati Pranayama’dır . ‘Kapalbhati’ kelimesi, “alın” ve “bhati” anlamındaki ışık anlamındaki Sanskritçe “kapal” kelimesinden türemiştir. Bu pranayama uygulamasının alnına parlaklık kazandırdığı söylenir, genel sağlığımıza iyi gelir. Kapalbhati pranayama en çok tercih edilen ve en etkili nefes egzersizlerinden biridir. Kapalbhati’de, pasif inhalasyon eşliğinde kuvvetli bir ekshalasyon vardır. Bu nefes egzersizini gerçekleştirmek için yapılması gereken adımlar şunlardır:

  1. Oturup rahat asana ve normal nefesle çapraz bacaklı vaziyette kalın.
  2. Omurga, sırt ve omuzla dikey hizada olmalıdır. Sırtınızı uzatarak ve boynunuzu uzatarak düz oturmalısınız. Başınızın ve sırtınızın düzgün hizalanması gerekir.
  3. Rahatlayın ve gözlerinizi kapatın. Solunumun normal olsun. Başka hiçbir şeyden çekinmeyin veya düşünmeyin. Nefes almaya odaklanmaya çalışın.

yoga nedir, yoga egzersizleri, yoga yararları

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ