Medcezir.net

Müzik Beyni Etkiler mi?

Müzik Beyni Etkiler mi?

Müzik Beyni Etkiler mi?

Depresyon, endişe ya da konsantrasyon eksikliği günümüzün sıradan hastalıkları olarak görünüyor ancak çeşitli tedavi yolları yok değil. Mesela müziğin iyileştirici gücü üzerinde durmak gerekiyor.

Uzun yıllardır Hastanın kendi endişelerinin derecelendirmesini izlemek için bir çalışma yapılıyor. Deneyde Ameliyat yapılmadan önce, rastgele müzik dinlemek veya antianksiyon hapları hastaya veriliyor. Deneyin sonucuna göre müzik dinleyen hastalar, hapları alanlara kıyasla daha az endişelidirler.

 

Müziğin Faydaları

Müzik, uzun bir zamandan beri insan yaşam tarzının ayrılmaz bir parçası olmuştur. 50.000 yıl önce var olan uygarlıkların bir parçası olmaya devam etti. Müzik genel olarak insanlarla ilgili sosyal, ekonomik, çevresel, dini ve diğer yönleri yansıtır Dolayısıyla müzik, bir dizi duygu ve hisleri ifade etmek için kullanılan en güzel yollardan biridir.

 

Müzik dinlerken rahatlayabilirsiniz

Ya da müzik dinlerken birden bire strese de girebilirsiniz. Mesela size kötü anıları çağrıştıran bir şarkı dinlediğinizde bedeniniz birden büzülür gerilim yüklenir. Ancak güzel bir hatırayı da canlandırabilir. Mesela çok sevdiğiniz biri ile çok güzel bir anınızı akla getirebilir. O zaman sizde bir rahatlama gevşeme meydana gelir. Müzik ruhun gıdası demişler ki bunu hiç de boşuna dememişler. Aklıma Şems Tebrizi nin bir sözü geldi. Aşkın gözyaşları isimli kitapta mealen ” musikinin sırlarını ifşa etseydim yer yerinden oynardı” cümlesini çağrıştıran bir güzel cümlesi var. Tam hatırlayamadım ama bu manada söylemişti. Müzik sizi rahatlatır, dinlendirici müzik rahatlatır, çoşturucu müzik çoşturur. Mesela düğünlerde halay çekme isteğini dürtüsünü çağıran müzik değil mi? Düğünün müziksiz yapıldığını hayal edin. Nasıl bir düğün olur? Anlamsız tatsız tuzsuz bir düğün olacağı kesin. Dünyanın herhangi bir noktasında söylenen ya da çalınan güzel bir melodi, bambaşka kültüre sahip başka bir coğrafyadaki insanı alıp götürebilir. Bu da müziğin evrensel olduğunu gösterir. Sözle değil nağmelerle bir çok şey anlatılabilir. Müzik olmadan hayatın renksiz olacağını söylemek gerek…

 

Müziğin Faydaları, müzik tedavi,

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ