Medcezir.net

Yoganın Tanımı ve Faydaları

Yoganın Tanımı ve Faydaları

Yoganın Tanımı ve Faydaları

 

Tanım gereği, yoga, zihin, beden ve içsel ruhun birleşimidir. Tanım, Sanskritçe kök salan ‘birlik’ veya ‘birleşme’ anlamına gelen terimden gelmektedir. Lord Shiva’dan gelen Yoga ve Sage Patanjali, yoganın babası ve kurucusu olarak düşünülür. Yoga faaliyetlerinin temel ilkesi ve felsefesi zihni arındırma işlemidir. Büyük yogiler, zihin durumunu ve fiziksel aktiviteleri büyük oranda etkileyen iç vücuttaki yabancı maddeleri keşfettiler. İnsan vücudunun saflaştırılması prana akışının tüm vücuda yayılmasına yol açmakta ve böylece gerçek bilgelik, ruhsal liberalleşme ve sonsuz mutluluk elde etmemize yardımcı olmaktadır. Yoga, insan vücudunun fiziksel ve ruhsal gelişimi ile karakterizedir. Tüm fiziksel ve ruhsal faaliyetler, insan hayatının en büyük hedefine ulaşmaya yöneliktir.

Yoga, dünyanın dört bir yanındaki en popüler spor rejimlerinden biri olabilir, ancak popülaritesi göz önüne alındığında hala yanlış anlaşılan en disiplinlerden biridir. Bu geniş disiplini oluşturan fikirlerin, felsefelerin ve uygulamaların yaklaşık dört bin yıl önce ortaya çıktığı düşünülmektedir. Disiplininin kökenleri eski Hindistan’a kadar uzanır. Yoga tarihi ve kökenleri, eski toprakların dinsel mistisizmi ve spiritüalizmine derinden bağlıdır. Yoga, uygulayıcılarının manevi ve kutsal hırslarını ilerletmek için bir araçtı. Yoga modern algılamaları ancak çok çarpıtılmış ve yoganın modern disiplini kendisinden çok uzakta eski geçmişiyle yakından ilişkili olarak kaldırılmıştır. Günümüzde batıda bildiğimiz modern yoga ya da yoga, üç yönü kapsar : Duruşların fiziksel uygulaması, nefes egzersizleri ve meditatif uygulamalar… Modern yoga alanlarında dinsel inançlar ya da maneviyat ile pek az bağlantı vardır, ancak bu, yoga konusuna gelince popüler hayal gücünü perdeleyen en karanlık alanlardan biridir. Batıda pek çok kişi hala yogayı sihir/büyü unsurlarıyla tantrik veya mistik Hindu pratiği olarak algılar. Ayrıca doğaüstü çağrışımlarla son derece güçlü ve tehlikeli bir uygulama olduğu yönünde genel bir yanlış anlaşılma var, bu nedenle uygulamasının yalnızca yeterince güçlü zihinleri olanlar veya dünyayı terk edenlerle sınırlandırılması gerekir. Ancak diğerleri, Hint kıtasının dinsel inançlarına aykırı olmayan derin dini bir uygulama olduğuna inanıyorlar.

 

Hatha yoga fiziksel Sağlık İçindir

 

Hatha Yoga, dünyanın birçok yerinde fiziksel uygunluk için en pratik ve popüler yaklaşım haline geldi. Batıdaki yoganın popülaritesindeki bu çarpıcı artışın ana nedeni, çeşitli kültürel hareketler ve ünlüler tarafından doğu mistisizminin ve maneviyatın yaygınlaştırılmasından kaynaklanabilir. Yoga, o dalgayı batıya ilk girişte kat etti, ancak bu yeniliği uzun süre bilinçlerde yaşattı ve fitness meraklıları ve sağlıkta bilinçli nüfusu için uygun bir alternatif haline geldi. Günümüzde yoga popülerliğinin ana nedenleri, bireyin yeteneklerine ve ihtiyaçlarına göre şekillendirilebileceği için hemen hemen herkesin uygulamayı yapmasını sağlayan, tüm disiplinlerin en uyarlanabilir ve yumuşaklığından kaynaklandığı gerçeğine atıf yapabilir.

 

Hatha yoga, yoga nedir, fitness, fiziksel sağlık,

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ