Medcezir.net

Yüzdeki Beyaz Noktalar

Yüzdeki Beyaz Noktalar

 

Yüzdeki Beyaz Noktalar

Cilt gözenekleriniz, saçınız ve cildinizin renginin belirlenmesinden sorumlu pigment  olan melanini cildiniz  kaybettiğinde, vitiligo veya leukoderma olarak da bilinen beyaz lekelere neden olur. Cildiniz güneşe maruz kalırsa beyaz lekelere neden olabilir. Çoğunlukla gözler, burun delikleri, dudaklar ve ağız, eller, kollar ve bacaklardaki teni etkiler.

 

Cilt Lekeleri ve beyaz Noktalar

Ciltteki beyaz lekelerle ilgili başlıca semptom, cildin vücudunuzun çeşitli yerlerinde süt-beyaz yuvarlak lekeler olmasıdır. Seyrek görülen bulgular retinadaki renk değişikliği veya renk kaybı, erken saç beyazlaması ve ağızda mukoza zarının renk değişikliğini içerir.

Ev Yapımı Kremler ve ilaçlar

Yüzünüzde beyaz noktalar gördüğünüzde endişelenmeniz için bir sebep yoktur. Beyaz lekeleri azaltmaya yardımcı olan tedaviler mevcuttur. Cildinizde görünen beyaz lekelerin tedavisinde kullanışlı birkaç ev tipi ilaç vardır. Aşağıda listelenen bazı beyaz yamaları doğal olarak kaldırmak için kullanılan bazı ev ilaçları verilmektedir. Cildiniz ev ilaçlarının herhangi birine cevap vermezse, dermatoloğunuzla konuşun.

 

Aloe Vera Jel: Etkilenen bölge üzerine aloe vera jeli uygulayın; Aloe iyileştirici nitelikleri yardımcı olabilir.

Elma  Sirkesi: Suya birkaç damla elma sirkesi karıştırın ve beyaz lekelerin bulunduğu yerleri silmek için bir pamuklu çubuk kullanın. Başka herhangi bir mantar veya bakteri yetişmesine izin vermeyen sirke asiditesi nedeniyle iyileşme eğilimi gösterir.

 

Fesleğen: Fesleğen yaprağı ekstraktını kireç suyu ile harmanlayın ve karışımı beyaz lekelere uygulayın. Kombinasyon melanin üretimini teşvik eder. Ayrıca beyaz lekeler ve yamalar üzerine kutsal fesleğen yağı uygulayabilirsiniz.

Lahana Suyu: Lahana suyunun beyaz lekelerle yardımcı en başarılı ev ilaçlarından biri olduğu biliniyor. Meyve suyunu lahana özü ve lekeleri olan yerlere uygulayın, 5-10 dakika bekletin.

Kereviz: Vitiligo tedavisinde yardımcı olan psoralleri içerdiğinden tek bir kereviz sapı çiğnemek size yardımcı olacaktır. Psoralenler cildinizin güneş ışığına tepki vermesine yardımcı olur.

 

Tohumlar: Çemen tohumlarını gece sulandırın ve onları süzerek suyu ile yüzünüzü yıkayın.

 

 

Yeşil Çay: Yeşil çaydan elde edilen en büyük faydalardan biri lekeler çıkarmak için yararlı olmasıdır.

 

 

Zerdeçal: Beş çay kaşığı zerdeçal tozu kullanın ve 250 ml hardal yağı ile karıştırın. Bu karışımı günde iki kez yamalardan kullanın. İyi sonuçlar almak için altı aydan fazla kullanın.

E Vitamini: E Vitamini cildi nemlendirmede yardımcı olur; Sabahleyin ve gece yatmadan önce yüzünüze uygulayın. Yüzünüzü cildinizi nemlendirici bir sabun ile düzenli olarak yıkadığınızdan emin olun. Cildinizde sert olma eğiliminde olacak kimyasal içeren sabunları kullanmaktan kaçının. Cildinizi pul pul döktüğünüzden ve ölü hücreleri düzenli olarak çıkardığınızdan emin olun. Cildinize uyan bir kese kullanın. Bakteri ve mantarları uzak tutmak için cildinizi suda elma sirkesi karışımı ile günde iki kez temizleyin. Elma sirkesine alternatif bir seçenek kepekli bir şampuandır. Şampuana pamuklu bir çubuk daldırın ve cildinizi bu solüsyon ile iyice sıvayın.

 

Vitiligo, cilt lekeleri, cilt lekelerini gidermek

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ